top of page

החום המרפא

 

מחלות חום והתפתחות של מחלה
הסתכלות הוליסטית על הטבע
ומה אפשר להסיק מכך על גוף האדם, 
טיפים ליישום והבנה כאשר ישנה מחלת חום
וכמובן כמה פתרונות הומאופתיים 


החוקיות בטבע - שלמות הבריאה
נתחיל מנקודת מבט שכל דבר בטבע נברא בשלמות. כלומר אם תקח זרע ותזרע באדמה לא משנה באיזה כיוון תשתול אותו הוא תמיד יצמח בכיוון שהגבעול כלפי מעלה והשורשים כלפי מטה, באותו אופן נסתכל על ההנהגה והבריאות של האדם, אם חל שיבוש בבריאות כנראה שהיה מכשול שהפריע להתפתחותו התקינה.

הטבע בנוי כשלמות שיש בו אין סוף מרכיבים הקשורים זה לזה במערכת של יחסי גומלין וזאת הדרך לקיים את האיזון השורר בכל אחת ואחת מהמערכות.
למשל – דבורים הניזונות מצוף הפרחים ומשמשות שליחים להאבקה של הפרחים והפצתם. יש מערכות גומלין מורכבות יותר כמו שרשרת המזון: צומח ניזון מהיסודות בקרקע, משמש מזון לבע"ח צמחוניים אשר משמשים מזון לטורפים.

חוק נוסף שיש להבין שהחיים כרוכים במאמץ "לך אל הנמלה עצל ראה דרכיה וחכם" "ולחם עצלות לא תאכל"  אי אפשר לטפח שריר חזק בלי שמאמנים אותו בלי הפסקה. כך גם בשביל להיות בריאים יש צורך להשקיע.
משום מה אנחנו מקבלים כמובן מאליו את הבריאות אוכלים וטורחים בלי חשבון, וכשמופיעה מחלה נדמה לנו שנפלה עלינו "מכה" ש"נדבקנו" פתאום וכו'. ולא כך הדבר – הגוף שלנו שואף להיות בשלמות עושה מאמצים לאזן את עצמו כל פעם מחדש ורובנו לא מתחשבים בכך עד שיום אחד האדם מתמוטט, הגוף אינו עומד בעומס, המחלה שפרצה היא תהליך ממושך של חוסר איזון, של הזנחת פרט מסוים במשך תקופה ממושכת, לנו נדמה שברגע הזה פרצה המחלה ומנסים לטפל בסימניה החיצוניים.

התבוננות באדם כשלם – גוף ונפש כאחד – תלמד אותנו להבחין בדברים שאיננו מסוגלים לראות כאשר מסתכלים בנפרד.

תפקידם של חיידקים

בגישה הקונביונאלית מקובלת הגישה "המלחמתית" ביחס למחלות  - יש לנו אויב שמתנכל לנו ואנחנו – הגוף – צריכים להיות כל הזמן בהיכון. גישה זו זנחה לחלוטין את ההתייחסות שהעולם נברא בשלמות, ואי אפשר כך סתם למחוק קבוצה של חיידקים, הגישה הזאת מתעלמת לחלוטין מהאפשרות שמחלה יכולה להופיע בגלל חוסר איזון ובגלל הפרה בשמירת החוקים.
בלי לתקן את הטעון תיקון, אי אפשר לנסות להשמיד את התוצאה
בלי שיגרם נזק במקום אחר!

חיידקים הם פועלי הניקיון החרוצים של הטבע, הם מפרקים כל חומר אורגני שסיים את תפקידו והפך לפסולת. בטבע כמו כך גם בגוף האדם.
לכל חיידק יש מזון המותאם לו בדיוק כמו בע"ח הגבוהים – הכבשה-עשב, שועל-תרנגולות, הסטרפטוקוק ניזון מפסולת בגרון וחיידקי קולי ניזונים מהקצה השני של מערכת העיכול.
כל החיידקים אינם מקבלים תאבון מרקמה חיה ובריאה שאין בה פסולת

אפשר לראות שכל תהליכי החיים בגוף מייצרים פסולת עם ערוצים מסוימים להפרשה (צואה, שתן, פריחות, נזלת, שיעול..) כך גם בעולם המיקרוסקופי, בתוך התאים מתרחשים תהליכים של פירוק ובניה החיידקים הם ערוץ פינוי הפסולת העיקרי בעולם המיקרוסקופי.
ובכל רקמה ישנם את כמות החיידקים המתאימים לה.

חום
במצב חירום כל פעולת הניקוי והפסולת (שהן תנאי ראשון לאחזקת הבריאות) מוכפלת ומשולשת מעוצמתה. כאשר מתרבה הזיהום או מצטברת כמות גדולה של פסולת, מוגברים הסימנים מחמת הדחיפות להאיץ ולזרז את פעולת הניקוי.
שלשול – פירושו צורך דחוף לנקות את מערכת העיכול התחתונה.
הקאה – התנקות מערכת העיכול העליונה.
שיעול – התנקות מערכת כלי הנשימה.

ליחה – תערובת של פסולת עם נוזלי מערכת החיסון
פריחות שונות וזיעה – כולן דרך התנקות של מערכת כלי הדם דרך העור.
והחום – מתבטא בעליה של שתיים שלוש מעלות, מחיש את כל הפעילות הפנימית של הגוף.

אם כן מה שנראה כמחלה – זו למעשה הפעילות שכבר מטפלת במחלה! הדבר דומה לפעולת ניקוי מיוחדת המתרחשת בתוך הבית. כאשר הלכלוך והאשפה מוצאים החוצה לפתע כל השכנים נבהלים – מה זה כל כך הרבה אשפה הבית כל כך מלוכלך צריך מהר לאטום את הדלתות , והרי הם ממש טועים כי האשפה שהם רואים מצביעה על כך שכעת הבית מצוחצח ונקי ולשם השלמת הניקיון יש לאפשר את המעבר האחרון של שקיות האשפה החוצה את הפחים המיועדים!

"המבין את הבלתי מובן, מבין שלא הגלוי שולט על העולם אלא הנעלם, הנסתר מנהיג את הגלוי" (תמצית החיים, מאיר ינאי)

אם כך – הופעת החיידקים זהו השלב השני של מחלה שמגיעה בעקבות שיבוש כלשהו, והופעת הסימפטומים הם השלב השלישי כדי לסלק את תוצאות השיבוש ופעילות החיידקים בעקבותיו.
מהו השלב הראשון? השלב הראשון של מחלה הוא מצב בו מתערער האיזון של חילוף החומרים בגוף וברקמה ומתחיל להצטבר עודף או חוסר המפריע את התפקוד התקין של אותה רקמה. לרוב יכול להיגרם מסיבות נפשיות רגשיות, משהו שהתרחש שהשאיר בנו את חותמו יכול ליצור רגישות באיזה איזור בגוף ולהוציא אותו מאיזונו, או איזה חומר רעיל חדר לרקמה או הצטברות של מחסור של חומר חיוני יש הרבה סיבות הגורמים לכך האיזון העדין ברקמה ייפגע. וכך מתחילה מחלה.

רמז שני חבוי במשפט "ונשמרתם על נפשותיכם" (דברים ד' טו') מלשון מניעה – כלומר בשביל להיות בריאים יש להימנע מהדברים המזיקים לנו.

יכול להיות בשלב הראשון תופיע עייפות או סימנים קלים של דברים מטרידים וזוהי המחלה בשלב הזה רוב האנשים ממשיכים באורח חיים רגיל ואינם מחפשים סיבה למחלתם, אלא מטפלים בסימפטומים משהו לכאב ראש, משהו נגד כאבים משהו לשינה וכו'. והמחלה רק הולכת ומתחזקת – הגוף חייב להציל את עצמו והאדם מקבל חום, מרגיש רע ונופל למשכב
תהליך זה הוא פלא מנפלאות הבורא, זהו למעשה תהליך ההבראה -
אנחנו כבר יודעים שאין פעולה המתרחשת סתם, אין בבריאה כל תופעה ללא סיבה.
אם נמשיך ונעיין בקשר של יחסי הגומלין בתוך המערכת נגלה קשר הדוק בין כל סוגי חיידק לגובה החום המיוצר בגוף. (כל זה נכון כל עוד לא משתמשים במורידי חום)  לכל חיידק יש רמה מסוימת של חום הגורמת לו לשיתוק ואי יכולת התחלקות והתרבות ו"במקרה" הטמפ' נעות בין 38-40 מעלות, בדיוק אותה הטמפ' שהאדם מסוגל להעלות בלי להינזק. למשל – סטרפטוקוקים מקבלים שיתוק ב 39 מעלות, וירוס השפעת מקבל שיתוק לפני 38 מעלות וכן הלאה.
והחום יתמיד וישמור עליהם בשיתוק עד שתאי הדם הלבנים בולעים אחד לאחד את כל החיידקים המיותרים ואז החום שנעשה מיותר יורד תוך יום יומיים.

החום משתק את פעילות החיידקים ומאפשר למערכת החיסון לפעול ביעילות מקסימאלית. כאשר אנחנו מורידים את החום אנו משתקים את מערכת החיסון ומאפשרים לחיידקים לפעול ביעילות מקסימלית ולהתרבות במהירות, כשפגה השפעת התרופה החום עולה ועכשיו הוא צריך להתמודד עם מספר כפול של חיידקים והדבר גורם לסבל רב יותר.

גובה החום אינו מעיד על חומרת המחלה אלא על סוג המחלה.
לעיתים הורדת החום גורמת לסיבוכים במחלות (כמו הסיבוכים הידועים מסטרפטוקוק) שפעת שלא הורידו בה את החום אינה מסתבכת, מפני ששום חיידק אינו יכול לנדוד בזמן חום מהשקדים לרקמה אחרת. גם הנטייה להפוך מחלה אקוטית למחלה כרונית נובעת מהורדת מלאכותית של החום, ונטילת הכרחית של אנטיביוטיקה (כעת חייבים מכיוון שהגוף ע"י הורדת החום פורק מנשקו)

מתלווה לחום בדרך כלל תחושה רעה – זה מגיע מצורך חיוני של הגוף לשכב ולנוח.
גורם נוסף לתחושה הלא נעימה – החום אינו גורם נזק לכל מערכות הגוף כשהוא עולה מלבד מערכת העיכול  אשר נפגעים בה האנזימים המפרקים את המזון, ולכן מזון השוהה במערכת העיכול מתקלקל ותוסס וזו הסיבה העיקרית לבחילות שלשולים... למעשה התיאבון נעלם יום יומיים לפני עליית החום ישנו תכנון מוקדם.

3 הנהגות חשובות בזמן חום: (כמובן כאשר מדובר במחלות קלות ונפוצות)
אין להוריד את החום
אין לאכול
לשתות הרבה

אי אפשר להיות בריאים בלי להיות חולים מפעם לפעם.
מערכת החיסון אצל ילדים היא חזקה במיוחד ולכם היא נכנסת לפעולה בקלות רבה, בטעות אנחנו מפרשים זאת כאילו הילד חולני אך ההפך הוא הנכון – אצלם הכל עוד חדש וכל לכלוך הכי קטן נראה ויש צורך בניקיון תכוף יותר.

הומאופתיה
אחרי שהבנו את תהליך היווצרות מחלה אפשר להבין יותר מהי הומאופתיה
הומאופתיה זוהי תורת ריפוי טבעית, יעילה ובטוחה ללא תופעות לוואי המטפלת בגורם הראשוני להיווצרות המחלה בחוסר האיזון הנפשי או הריגשי שיוצר חוסר איזון בתאים,ההומאופתיה מסתכלת על כל אדם ואדם בצורה אינדוידואלית. ההומאופתיה מטפלת בסיבה להיווצרות המחלה ולא בתוצאה שזה הסימפטומים, להומאופתיה יש מענה למצבים רבים אקוטיים וכרוניים. 

ABC  עזרה ראשונה: 
Aconite - בכל אירוע פתאומי, אינטנסיבי, מהיר שפגע באדם באופן פיזי או נפשי- סטרס, בהלה. תחושה: "לא יודע מה קרה לי" "אני מבולבל". "פחד מוות", חרדה. כאילו השרירים לא יכולים לזוז. מראה: המום, חיוור ← עם הטיפול הבכי או הכעס יצאו. * יעיל בעליית חום לאחר חשיפה לקור, במיוחד בשלב מוקדם.
Belladona – רמדי מצויינת למצבים בהם יש חום גבוה שעלה מהר עם כאבי ראש, האדם סוער ואדום, חם לו מאוד, רוצה לאכול לימון, הראש חם והגוף מרגיש קר.
Chammomila – בקיעת שיניים עם דלקות אוזניים וכאבי בטן,חום, הילד מאוד עצבני, צורח כמו חיה פצועה, שום דבר לא מרגיע אותו, יכול להיות רק על הידיים ובתנועה, סימפטומים מוחמרים בלילה.  

הדברים המובאים פה ניתנים כהצעה בלבד ואינם מחליפים יעוץ אצל רופא או מטפל מוסמך המתבסס על צרכיך המיוחדים והאינדוידואלים. 

למידע נוסף וקביעת תור ניתן ליצור קשר 052-3392921

* מקורות: לבריאות - מדע התזונה בראי המקורות / רחל יהלום 

bottom of page